رسانه ها

زنان ایرانی 2 سال زودتر پیر می‌شوند

 

 مولاوردی با اعلام زنانه شدن سالمندی خبر داد:

سن سالخوردگی در زنان ایرانی 2 سال کمتر شده و به 58 سال رسیده است.

اینکه پدیده سالمندی در ایران زنانه شده یک طرف، روز گذشته معاون زنان ریاست جمهوری اعلام کرد سن سالخوردگی در زنان ایرانی 2 سال کمتر شده و به 58 سال رسیده. قبلا خانم‌های ایرانی در 60 سالگی سالخورده می‌شدند و حالا مشکلات و فشارهای اقتصادی و اجتماعی در سال‌های اخیر باعث شده تا پیری زودرس به سراغ آنها بیاید. اما همه مشکل اینها نیست. اکثر این زنان سالخورده سرپرست خانوار هستند. قبح ازدواج مجدد سالمندان در ایران هم باعث شده تا 92 درصد زنان سالخورده در کشور تنها زندگی کنند. تنهایی، بی پولی و نبود مراقبت‌های پزشکی عمومی رایگان از سالمندان باعث شده تا بسیاری از آنها سال‌های دهه آخر زندگی خود را به سختی بگذرانند. البته معلوم است که زن بودن هم باعث می‌شود این سختی چند برابر شود. در نشست بررسی وضعیت سالمندی زنان که روز گذشته برگزار شد بسیاری صحبت کردند و هشدارهایی در مورد شرایط سخت زندگی زنان سالخورده دادند اما اینکه گوش شنوایی هم پیدا شود باید صبر کرد و عملکرد و مسئولان مرتبط را رصد کرد.

زنان سالمند ایرانی سرپرست خانوار هستند

معاون صندوق جمعیت سازمان ملل در این باره گفته است: بسیاری از زنان سالمند کشور سرپرست خانوار هستند و این مسئله آسیب‌پذیری آنها را در دوران سالمندی بیشتر کرده است. سودابه احمدزاده در نشست بررسی وضعیت سالمندی زنان افزود: جامعه ما به سمت سالخوردگی رفته و این سالخوردگی زنانه شده است و باید برای این مسئله فکری شود تا در آینده تبدیل به آسیب نشود. وی در ادامه ضمن اشاره به آنکه کشورهایی چون ژاپن و فرانسه در حال حاضر دارای سالخوردگی جمعیت هستند، اما کشور ایران هنوز به این مرحله نرسیده، گفت: مسائلی چون زنانه شدن سالمندان، خاص کشور ایران نیست اما نکته خاصی که در ایران باید به آن توجه شود این است که بسیاری از زنان سالمند در ایران زنان سرپرست خانوار هستند.

وی ادامه داد:‌این مسئله در حالی است که زنان سالمند اگر تنها نباشند و در زندگی همراه و همدمی داشته باشند، آسیب پذیری به مراتب کمتر خواهند داشت.

فقط 27 درصد زنان سالمند مسکن دارند

معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور هم در این همایش خبر داد که 45 درصد زنان سرپرست خانوار سازمان بهزیستی کشور سالمند هستند.

حسین نحوی نژاد تصریح کرد:‌ امروزه مسئله سالمندی از جهات مختلف مورد توجه دستگاه‌های کشور و همچنین سازمان‌های مردم نهاد و غیره است. معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور در ادامه ضمن بیان آنکه نباید مسئله سالمندی را زنانه -مردانه کرد گفت: توجه بیش از حد به زنانه و مردانه کردن موضوع سالمندی باعث می‌شود از اصل موضوع غافل شویم و این در حالیست که جمعیت سالمند کشور رو به افزایش است. هرچند که پدیده زنانه شدن سالمندی باید مورد توجه قرار گیرد زیرا در آینده تعداد زنان سالمند نسبت به مردان بیشتر خواهد بود. وی در ادامه به سکونت ملکی مردان سالمند اشاره کرد و گفت: بیش از 73 درصد از مردان سالمند در خانه‌های ملکی خود زندگی می‌کنند. در حالی که تنها 27 درصد زنان سالمند سکونت ملکی دارند.

ازدواج سالمندی توجه ویژه‌‌ای می‌طلبد

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان هم با اشاره به اینکه 92 درصد زنان سالمند تنها زندگی می‌کنند، گفت: با توجه به آمار و ارقام موضوع ازدواج سالمندی توجه ویژه‌ای می‌طلبد. فرید براتی سده در نشست خبری بررسی وضعیت سالمندی زنان اظهار داشت: نگرانی درباره زنانه شدن سالمندی و شرایطی است که در کشور به لحاظ مراقبت از زنان سالمند مطرح می‌شود. وی با اشاره به شروع فعالیت‌های این دبیرخانه و اعلام برنامه‌های مرتبط با برنامه ششم توسعه به سازمان مدیریت و برنامه ریزی افزود: درباره نگهداری سالمندان نیاز به تغییر نگرش داریم چرا که به نظر می‌رسد تمایل فرزندان نگهداری از والدین سالمند در خانواده‌ها کم شده است. رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان گفت: براساس آمار 65 صدم درصد از مردان 35 تا 64 سال به علت فوت همسر تنها زندگی می‌کنند که این درصد برای زنان 65.7 درصد است. یعنی حدوداً 8 درصد مردان سالمند و 92 درصد زنان سالمند به علت فوت همسر تنها زندگی می‌کنند.

کاهش سن سالمندی زنان ایرانی به 58 سال

معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در این مراسم ضمن اشاره به پدیده سالمندی زودرس در زنان اظهار کرد: سن سالمندی زنان در سالهای اخیر دو سال کاهش و به 58 سال رسیده است. در حالی که در گذشته سن سالمندی زنان 60 سال بود. شهیندخت مولاوردی عنوان کرد: بیش از نیمی از جمعیت 65 سال به بالای دنیا یعنی چیزی حدود 300 میلیون نفر از مراقبت‌های بلند مدت محروم هستند. وی افزود: هنوز بنیان‌ها و ظرفیت‌های لازم مانند پوشش‌ بیمه‌های تکمیلی، صندوق‌های بازنشستگی و غیره را برای سالمندان نمی‌بینیم و همچنین پیش بینی می‌شود که حمایت‌های غیر رسمی خانوادگی از سالمندان در آینده ضعیف تر شوند. معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور در ادامه به زنانه شدن سالمندی اشاره کرد و گفت:‌در سال 1335 در مقابل هر 100 زن سالمند، 111 مرد سالمند وجود داشت در حالی که در سال 90 نیز در مقابل هر 100 زن سالمند 96 مرد سالمند داشتیم. که این آمارها حاکی از زنانه شدن سالمندی بوده و این یک واقعیت برای جامعه ماست.

زنان سالمند بیش از مردان به خانه سالمندان فرستاده می‌شوند

مولاوردی همچنین به نگهداری زنان سالمند اشاره کرد و گفت: در حال حاضر با پدیده‌ای مواجه هستیم و آن این است که چون نگهداری زنان سالمند به علت بیشتر بودن نیازهای آنها در مقابل مردان سالمند سخت تر است، تعداد زنان سالمند واگذار شده به مراکز سالمندی بیشتر از مردان است و این باعث می‌شود شمار زنان سالمند حاضر در این مراکز بیش از مردان سالمند باشد.

 

منبع : روزان

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی