رسانه ها

تحقق اهداف توسعه هزاره بدون حضور برابر زنان ممکن نیست

دبیرکل سازمان ملل با تاکید براینکه جهان با مشارکت برابر زنان قادر به رسیدن به هر هدفی هست هشدار داد دستیابی به اهداف توسعه هزاره بدون چنین مشارکتی ممکن نخواهد بود.

 


 

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه ای خطاب به گردهمایی زنان پارلمان های جهان که در مکزیک برگزارشد گفت که بانوان عضو پارلمان های جهان وظیفه خطیر به قدرت رساندن نیمی از جمعیت جهان در عرصه های سیاسی و اجتماعی را بعهده دارند.
وی در این بیانیه که توسط قائم مقام و رییس کابینه وی خانم سوزانا مالکورا قرائت شد تاکید کردبدون حضور برابر زنان دراین عرصه ها جهان هرگزقادر به دستیابی به اهداف خود نیست اما با حضور آن ها به انجام هر کاری قادر خواهد بود.
بان کی مون بااشاره به اینکه درجهان امروزشمار زیادی از زنان قربانی تبعیض و خشونت بوده و از حضور در عرصه های رهبری و تصمیم گیری محروم مانده اند گفت:ما بدون درنظرگرفتن حقوق برابر و کامل برای زنان و دختران چه درحرف و چه درعمل هرگز قادر نخواهیم بود به اهداف توسعه پایدار دست پیدا کنیم.
دبیرکل سازمان ملل با ذکر اینکه درصورت عدم توجه به حقوق زنان و دختران و حفاضت و تضمین حقوق برابر برای آن ها برخورد وپاسخگویی به فوریت های انسانی درجهان امروزامکان پذیر نخواهد بود وعده داد که برای وادار کردن رهبران کشورهایی که زنان و دختران درآن ها از حقوق برابر برخوردار نیستند از هیچ تلاشی کوتاهی نکند.
وی توجه فوری به مسائل ومشکلات ساختاری از جمله عدم تساوی دستمزد ها ،برابری در محیط کار، جلوگیری از خشونت علیه زنان در برخی جوامع، ترغیب و تشویق آنان به شرکت در فعالیت های سیاسی را برای تحقق برابری های جنسیتی قدم های ضروری دانست.
درحال حاضر9 هزار نفر از زنان جهان در پارلمان های کشورهای مختلف عضویت دارندوکشور رواندا تنها کشور جهان است که شمار زنان عضو پارلمان آن از مرد ها بیشتر است.

 

 

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی