رویکرد اتاق هشتم در جهت رفع موانع حضور زنان در اتاق های بازرگانی است

 

محسن جلالپور رئیس اتاق بازرگانی ایران: رویکرد اتاق هشتم در جهت رفع موانع حضور زنان در اتاق های بازرگانی است.

 

27 آبان ماه 1394، نشستی با حضور رئیس اتاق بازرگانی ایران و اعضای هیات مدیره کانون زنان کارآفرین و بازرگان استان فارس برگزار شد.

در ابتدای این نشست فریدون فرقانی رئیس اتاق بازرگانی شیراز ضمن ابراز خرسندی از حضور آقای جلالپور رئیس اتاق بازرگانی ایران، اضهار داشت: 150 کارت بازرگانی اتاق شیراز متعلق به بانوان است و با توجه به این سهم، کانون زنان کارآفرین و بازرگان تلاش های فراوانی در جهت ارتقاء فعالیت های بانوان فعال اقتصادی استان نموده است.

در ادامه نشست یلدا راهدار رئیس کانون زنان کارآفرین و بازرگان استان فارس با تشکر و خیرمقدم به رئیس اتاق ایران و همراهان گفت: با توجه به اینکه یکی از مهم ترین برنامه های دوره هشتم اتاق بازرگانی شیراز حمایت از حضور زنان فعال اقتصادی و ارتقاء جایگاه زنان در اتاق هشتم است، از نگاه مدبرانه جناب آقای جلالپور رئیس اتاق ایران تشکر می کنیم و امیدواریم بتوانیم با حمایت هیات رئیسه اتاق ایران، گام های موثری در جهت رشد اقتصادی بانوان استان برداریم.

وی در ادامه ضمن ارائه گزارش مختصری از فعالیت های شورای بانوان از بدو تاسیس،اظهار داشت: شورای بانوان اتاق بازرگانی شیراز به عنوان دومین شورای بانوان کشور بعد از تهران در سال 87 تاسیس گردید و در سه دوره دو ساله؛ فعالیت های متعددی از جمله تهیه بانک اطلاعاتی زنان خود اشتغال و کارآفرین استان فارس، برگزاری نمایشگاه های تخصصی زنان، برگزاری دوره های آموزشی، سمینارها و همایش ها، تعامل با بخش دولتی و... انجام داد که امسال با مصوبه اتاق بازرگانی شیراز به کانون زنان کارآفرین و بازرگان تبدیل گردید.

رئیس کانون زنان کارآفرین و بازرگان استان فارس با اشاره به اینکه زنان در جامعه امروزی با موانع و مشکلات زیادی پیش رو هستند؛ افزود: ما از مسئولان اتاق ایران تقاضا داریم مانع تصویب قوانینی شوند که به ظاهر به نفع زنان و در اصل به ضرر آنها بوده و سبب حذف آنها از فضای کسب و کار می گردد.

وی همچنین خواستار حمایت های مالی و سیاسی مسئولان اتاق ایران از زنان شد و ادامه داد: یکی از برنامه های آتی کانون برگزاری همایش ملی زنان و اقتصاد پس از تحریم در اردیبهشت می باشد که امیدواریم با حمایت اتاق ایران بتوانیم این همایش را بصورت علمی و بین المللی برگزار کنیم.

محمدحسین کریمپور، مشاور عالی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه آمار تعداد زنان عضو اتاق بازرگانی به نسبت مردان بسیار کم است اظهار داشت: حضور بانوان در اتاق بازرگانی در دوره های قبل کم رنگ بوده که یکی از برنامه های اتاق هشتم جبران این کمبودهاست که البته نیازمند مشارکت خود بانوان است.

وی برای مشارکت زنان استان فارس دو پیشنهاد به شرح ذیل عنوان کرد:

1-    کانون زنان کارآفرین و بازرگان فارس متولی بسته حمایت تحصیلی ابرار در استان فارس شود.(این موسسه نیکوکاری در استان هایی نظیر کرمان، خراسان جنوبی و لرستان تجارب ارزنده داشته است.)

2-    تشکیل کلوپ اقتصادی بانوان.(رویکرد کلوپ ایجاد جمعی از زنان از بخش خصوصی، دولت، دانشگاه و دانشجویان تحصیلات تکمیلی است.)

سپس در ادامه جلسه محسن جلالپور رئیس اتاق بازرگانی ایران پس از شنیدن سخنان حاضرین، پیشنهادات خود را ارئه نمود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به رویکرد اتاق هشتم در جهت رفع موانع حضور زنان در اتاق بازرگانی ایران؛ اظهار داشت: نگاه اتاق هشتم به حضور زنان در اتاق های بازرگانی و تشکل ها نگاه متفاوت و موثری است. در اتاق هشتم برای اولین بار ریاست اتاق بازرگانی اهواز به یک بانو سپرده شد و همچنین سه بانوی فعال اقتصادی استان های مختلف کشور به ریاست سه کمیسیون تخصصی اتاق ایران برگزیده شدند.

وی با بیان اینکه حضور زنان می بایست در تمام تشکل ها حضور فعال و پررنگی باشد افزود: زنان نباید فقط به حضور در کانون زنان بسنده کنند بلکه باید در تمامی تشکل ها و کمیسیون های اتاق ایران دارای جایگاه ارزنده و فعالی باشند.

محسن جلالپور با بیان اینکه اتاق هشتم بستر مناسبی را برای حضور و ارتقاء جایگاه زنان فراهم نموده، گفت: زنان فعال اقتصادی می توانند از این بستر با حمایت یکدیگر و تلاش و پشتکار خود بهره لازم را ببرند. اتاق ایران همچنین فضای مناسبی برای مشارکت زنان در تصمیم سازی های دولت و مجلس ایجاد نموده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران ضمن حمایت از طرح تشکیل کلوپ اقتصادی بانوان اظهار داشت: بانوان استان فارس می توانند با انسجام خود این کلوپ را تشکیل دهند و اتاق ایران حمایت همه جانبه خود را از این طرح اعلام می کند.

وی همچنین در ادامه با بیان موارد مطرح شده درخصوص قوانین و مقررات حضور زنان در فضای کسب و کار افزود: در جلسه اختصاصی با کمیسیون اجتماعی مجلس موارد مطرح شده عنوان و به صورت جدی پیگیری می شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تشکیل کانون زنان بازرگان در همه استان ها، ادامه داد: اتاق بازرگانی ایران از تشکیل کانون زنان بازرگان در همه استان ها حمایت می کنند.

محسن جلالپور در پایان ، ضمن تاکید بر حمایت خود از برنامه های کانون زنان و بویژه همایش ملی زنان و اقتصاد پس از تحریم گفت: در اتاق های بازرگانی، اصناف و تعاون ظرفیت هایی وجود دارد که این ظرفیت ها در کنار هم می توانند موقعیت های مثبتی ایجاد کنند.همچنین باید از تجارب و توانمندی های کانون زنان استفاده شود و نشست های زنان فعال اقتصادی در هر سه اتاق برگزار شود.

لازم به ذکر است در این نشست خانم ها سهیلا محبی، مژگان جعفریان، مهناز ظهیرامامی، متین قرشی نژاد، میترا گرامی، فاطمه دانش و مریم اعتماد از اعضای هیات مدیره کانون زنان کارآفرین و بازرگان استان فارس حضور داشتند.