اخبار کانون

بهانه ی بزرگداشت روز دختر

در عصر کنونی جامعه غربی در اوج بهره کشی از زنان و دختران تلاش می کند با قانونمند کردن ضد ارزش های خود برای دیگر جوامع و فرهنگ ها، فشارهای فراوان را به خصوص بر مسلمانان وارد سازد توجه به جایگاه دختران داروی شفابخش روزگار ماست.

امروز روز میلاد با سعادت بانوی باکرامت اهل بیت حضرت معصومه (س) و آغاز دهه کرامت است. دهه پر برکتی که آغازش میلاد مبارک دختر گرامی هفتمین امام شیعیان و پایانش میلاد مسعود خورشید تابناک ایران زمین حضرت علی بن موسی الرضا (ع) گره خورده است.

یکی از موضوعات مهم اجتماعی امروز جایگاه و نقش دختر در عرصه خانواده و اجتماع است.

در اندیشه اسلامی دختر از جایگاهی برخوردار است که پیامبر اسلام در مهمترین مسائل اجتماعی آنان را وارد می سازد. در قضیه مباهله دختر خویش را همراه خود برد، در حالی که در زمان اعراب دختران را زنده به گور می کردند. هم چنانکه خدای سبحان در چندین آیه از قرآن کریم بر عدم تفاوت بین دختر و پسر اشاره می کند. آیات 84 و 85 سوره انعام بر این عدم تفاوت تصریح دارد: 

وَ هَبنا لَهُ اِسحاقَ وَ یَقوبَ کُلاً هَدَینَا وَنُوحاً هَدَیناَ  مِن قَبلُ وَ مِن ذُرِیتهِ داوودَ وَ سُلَیمانَ وَ ایوبَ وَ یوسفَ وَ موسی وَ هارونَ وَ کذلکَ نجزی المحسنینَ (84)

وَ زَکَریا وَ یحیی وَ عیسی وَ الیاسَ کلُ منَ الصالحینَ (85)

در این آیات خدای سبحان حضرت عیسی (ع) فرزند حضرت مریم (س) را از فرزندان حضرت ابراهیم (ع) می شمارد، که خود اشاره به آن است که در اندیشه اسلامی هیچ تفاوتی میان فرزندان دختر و پسر نیست.

با این حال نقش تعیین کننده زن در بقاء و رشد جامعه بشری همیشه مورد توجه مثبت و منفی اندیشمندان، سیاستمداران، مدیران و رهبران جوامع بوده است. تاریخ، گویای این واقعیت است زن در کنار مرد در تمدن بشری _مستقیم و غیر مستقیم- نقش آفرین بوده است، ولی از دیرزمان و با انگیزه های مختلف از حقوق الهی و انسانی خود محروم گردیده است. تاریخ، این حقیقت را در سینه خود ثبت کرده که پیامبران و اولیای الهی در احقاق حقوق و هم در ایفای نقش سالم و سازنده زنان ، برترین جریان سازی و هدایت را داشته اند.

روز دختر بهانه ای شد تا حقوق برابر دختران را یادآور شویم و بر نقش و اهمیت آنان در رشد و توسعه کشور تاکیدی داشته باشیم.

 

دکتر سیده فاطمه مقیمی

ریاست محترم هیات مدیره کانون زنان بازرگان ایران و تهران

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی